Resultat 2017

14.10 Kanonloppet 2017, Alla Resultat

Kanonloppet 22,5 km

Kanonloppet 22,5 km åldersklasser, Herrar

Kanonloppet 22,5 km åldersklasser, Damer

Kanonloppet 15 km

Lilla Kanonloppet 7,5 km

Lilla Kanonloppet 3,5 km

Företagsstafetten 22,5 km

Ålandsmarschen

Antal kanonlopp 1968-2016

Sök dina kanonlopp

Finström-Jomala-Mariehamn
8.10 Janne terrängen Jomala
1.10 Neljän lammen juoksu (SamiS, IsakH) Rajamäki
23-24.9 Lidingöloppet Stockholm, Sve
23.9 SFI-seriefinal, poäng Mariehamn
16-17.9 Varbergs Mångkamp (JoelT) Varberg, Sve
10.9 Brommaspelen (CorneliaY) Stockholm, Sve
9.9 Stockholm halvmaraton (JohannaB m.fl) Stockholm, Sve
3.9 Finnkampen (HannaW) Stockholm, Sve
2.9 Karlskronaspelen (JoelT) Karlskrona, Sve
30.8 Ungdomsserien omg. 5 och DT Mariehamn
27.8 J-FM 15 år (SimonS) Karis
26.8 Täby Open (CorneliaY) Täby, Sve
19-20.8 Väsbyspelen (CelinaH, MalvaK, JulinaA, CorneliaY, EnglaL, NeoL) Stockholm, Sve
18-20.8 Veteran SM (MatsH) Karlskrona, Sve
12-13.8 SFIM, bilder Borgå
12-13.8 J-SM (JoelT) Gävle, Sve
9.8 Ungdomsserien omg. 4 och DT Mariehamn
5.8 Bomarsund Trail Run, LONG, SHORT och Open Water BOWC 3,0 km och BOWC 1,5km
4-6.8 Junioer FM 19-22 år (SamuelN, LinnG, EmilT, MariaS) Kauhava
2.8 Öppna ÅM, dag 3 och DT
28.7 Öppna ÅM, dag 2, bilder från båda dagarna
27.7 Öppna ÅM, dag 1 Mariehamn
26.7 Eteläisen- ja Kaakkoisen alueen mk (SamuelN) Vanda
21-23.7 Kalevaspelen (HannaW) Seinäjoki
19.7 DT Mariehamn
14-16.7 Gavlehovspelen Gävle, Sve
14.7 DM (SofiaS) Tammerfors
13.7 Nuorten Eliittikisat (EricS, SofiaS, AnniN, Ida-MariaS) Valkeakoski
12.7 Regiontävling i Nedervetil (AdinaR) Kronoby
8.7 Stafett FM (AnniN, HannahH, MariaS) Tammerfors
1-2.7 Världsungdomsspelen (CelinaH, MatsH) Göteborg, Sve
25-30.7 Natwest Island Games Visby, Sve
21.6 DT Mariehamn
20.6 Copenhagen Athletic Games (HannaW) Köpenhamn, Dan
10.6 Chpts régionaux Espoirs Seniors (LinnG) La norville, Fra
19.6 Sinettikisat (VictorJ) Vanda
18.6 Bauhausgalan (HannaW) Stockholm, Sve
17-18.6 Uppsalaspelen (JonasS, SofiaS, HannahH, AlvinB) Uppsala, Sve
17.6 Heittokisat (TomT) Seinäjoki
17.6 Mälarspelen (SamuelN, HannahH) Eskilstuna, Sve
15.6 Nurmijärven Nuorten Eliittikisat (EricS, MariaS) Nurmijärvi
14.6 Onsdagstävling (VictorJ) Sibbo
14.6 Ungdomsserie omg. 3 och DT  Hammarland
10.6 Trelleborgspelen (JoelT) Trelleborg, Sve
10.6 Folksam Challange (HannaW) Göteborg, Sve
10-11.6 Youth Athletic Games (CelinaH) Lahti
9-11.6 SAYO spelen och Bilder Sollentuna, Sve
6.6 Tyresö Ungdomsspel (AndreasH) Huddinge, Sve
6.6 Skararacet (HannaW) Skara, Sve
4.6 Långhäck kväll (MatsH) Huddinge, Sve
4.6 Stockholm Mini maraton (CorneliaY) Stockholm, Sve
4.6 Karis Telefon Games (EmilT) Raseborg
4.6 Ärevarvet och Bilder
3.6 Stockholm Marathon Stockholm, Sve
31.5 Ungdomsserien omg. 2 och DT Finström
27-28.5 Départementaux Individuels (LinnG) Mantes la ville, Fra
27.5 Kauden Avaus (TomT) Ylivieska
27.5 Hindenspelen (JoelT) Nybro, Sve
25.5 Svealandscupen (HannaW) Eskilstuna, Sve
25.5 Götalandscupen Div 1 (VictorJ) Jönköping, Sve
24.5 DT (TomT) Nykarleby
20.5 4H-spelen (AlvinB, NeoL) Norrtälje, Sve
20.5 Göteborgsvarvet (JohannaB) Göteborg, Sve
20-21.5 Huddingespelen (EmilT, AndreasH, LucasS, MariaH) Huddinge, Sve
19-20.5 Stafettkarnevalen Helsingfors
20.5 BrändÖluffen 21km, 10km, 3km, 1km, 21km Teansmar Brändö
17.5 Ungdomsserien omg. 1 Lemland
15.5 Skolmästerskap i stafett, bilder Mariehamn
14.5 Meeting de Poissy (LinnG) Poissy, Fra
13.5 Kungsholmen Runt Stockholm, Sve
7.5 Terräng FM (SamiS) Heinola
7.5 Åländska Skolmästerskapen, diskus, BILDER, Resultatlista med förening Mariehamn
27.4 ÅM och Terrängcup omg. 3, Terrängcup slutpoäng Eckerö
23.4 JIK Skolmästerksap, Resultat, Poäng Jomala
22.4 Landsvägs FM (SamiS) Esbo
22.4 Quicknet Spelen (SimonS) Västerås, Sve
18.4 Terrängcup omg, 2 och DT Jomala
17.4 DT Eckerö
11.4 Terrängcup omg. 1 och DT Mariehamn
1.4 Premiärmilen (JohannaB) Stockholm, Sve
25-26.3 Sista Chansen (CelinaH) Huddinge, Sve
25-26.3 Marsspelen Örebro, Sve
17.3 Inomhusserien omg. 5 och DT Eckerö
11.3 Tybblelundspelen (SimonS, MoaP) Örebro, Sve
2.3 Ungdomsserien omg. 4 Eckerö
2.3 DT Eckerö
26.2 Sunnakampen (JoelT) Karlskrona, Sve
24-26.2 Junior hall-FM (EmilT, EricS, SamuelN, EbbaK, MariaS) Åbo
25.2 Intersport Athletic Indoor games (VictorJ) Göteborg, Sve
23.2 DT Eckerö
18-19.2 Junior-SM 22-år (JoelT) Göteborg, Sve
18.2 Senior hall-FM (HannaW) Jyväskylä
12.2 HäcXksan (VictorJ) Göteborg
11.2 Avoimet Satakunnan Hallimestaruuskisat (EmilT) Björneborg
11.2 VARSY:n avoimet M/N19/17 pm-hallit (SofiaS) Åbo
6.2 Inomhusserien omg. 3 Eckerö
5.2 Lilla Globen Galan (CelinaH) Huddinge, Sve
4.2 Helsy hallit 2 (EmilT, SamiS) Helsingfors
4.2 Raka Spåret Huddinge, Sve
4.2 Göteborg inomhus (VictorJ) Göteborg, Sve
29. 1 Inlagda gurkspelen (HannaW) Västerås, Sve
27-29.1 Hammarbyspelen, Åländska resultat Huddinge, Sve
26.1 DT Eckerö
26. 1 Inomhusserien omg.2 Eckerö
22.1 NÅID öppna hall DM (HenrikaÖ) Helsingfors
21-22.1 Quality Hotel Games (JoelT) Växjö, Sve
21-22.1 Täby Vinterspel (SamuelN, EmilT, AndreasH) Huddinge, Sve
22.1 Chpts régionaux en salle Espoirs Seniors (LinnG) Paris, Fra
 15.1 Malja Sprintti (EmilT)  Åbo
14-15.1 KA-2 spelen (JoelT) Karlskrona, Sve
14-15.1 Örebro Indoor Games (HannahH, HannaW) Örebro, Sve
14.1 IUDM (VictorJ) Göteborg, Sve
13-15.1 Scandic Indoor Games Huddinge, Sve
12.1 Inomhusserien omg. 1 Eckerö
12.1 DT Eckerö