Resultat 2017

28.12DT, Live-Resultat, ResultatlistaEckerö
9-10.12GavlehofSpelen Indoor Youth (SimonS, MariaH)Gävle, Sve
25.11Triumfglasspelen (SimonS)Örebro, Sve
29.10Frankfurt MarathonFrankfurt, Ty
28.10Åland Marathon Mariehamn
14.10

Kanonloppet 2017, Alla Resultat

Antal kanonlopp 1968-2016

Sök dina kanonlopp

Finström-Jomala-Mariehamn
8.10Janne terrängenJomala
1.10Neljän lammen juoksu (SamiS, IsakH)Rajamäki
23-24.9LidingöloppetStockholm, Sve
23.9SFI-seriefinal, poängMariehamn
16-17.9Varbergs Mångkamp (JoelT)Varberg, Sve
10.9Brommaspelen (CorneliaY)Stockholm, Sve
9.9Stockholm halvmaraton (JohannaB m.fl)Stockholm, Sve
3.9Finnkampen (HannaW)Stockholm, Sve
2.9Karlskronaspelen (JoelT)Karlskrona, Sve
30.8

Ungdomsserien omg. 5 och DT

Slutpoäng

Mariehamn
27.8J-FM 15 år (SimonS)Karis
26.8Täby Open (CorneliaY)Täby, Sve
19-20.8Väsbyspelen (CelinaH, MalvaK, JulinaA, CorneliaY, EnglaL, NeoL)Stockholm, Sve
18-20.8Veteran SM (MatsH)Karlskrona, Sve
12-13.8SFIM, bilderBorgå
12-13.8J-SM (JoelT)Gävle, Sve
9.8Ungdomsserien omg. 4 och DTMariehamn
5.8Bomarsund Trail Run, LONG, SHORT och Open Water BOWC 3,0 km och BOWC 1,5km 
4-6.8Junier FM 19-22 år (SamuelN, LinnG, EmilT, MariaS)Kauhava
2.8Öppna ÅM, dag 3 och DT 
28.7Öppna ÅM, dag 2, bilder från båda dagarna 
27.7Öppna ÅM, dag 1Mariehamn
26.7Eteläisen- ja Kaakkoisen alueen mk (SamuelN)Vanda
21-23.7Kalevaspelen (HannaW)Seinäjoki
19.7DTMariehamn
14-16.7GavlehovspelenGävle, Sve
14.7DM (SofiaS)Tammerfors
13.7Nuorten Eliittikisat (EricS, SofiaS, AnniN, Ida-MariaS)Valkeakoski
12.7Regiontävling i Nedervetil (AdinaR)Kronoby
8.7Stafett FM (AnniN, HannahH, MariaS)Tammerfors
1-2.7Världsungdomsspelen (CelinaH, MatsH)Göteborg, Sve
25-30.7Natwest Island GamesVisby, Sve
21.6DTMariehamn
20.6Copenhagen Athletic Games (HannaW)Köpenhamn, Dan
10.6Chpts régionaux Espoirs Seniors (LinnG)La norville, Fra
19.6Sinettikisat (VictorJ)Vanda
18.6Bauhausgalan (HannaW)Stockholm, Sve
17-18.6Uppsalaspelen (JonasS, SofiaS, HannahH, AlvinB)Uppsala, Sve
17.6Heittokisat (TomT)Seinäjoki
17.6Mälarspelen (SamuelN, HannahH)Eskilstuna, Sve
15.6Nurmijärven Nuorten Eliittikisat (EricS, MariaS)Nurmijärvi
14.6Onsdagstävling (VictorJ)Sibbo
14.6Ungdomsserie omg. 3 och DT Hammarland
10.6Trelleborgspelen (JoelT)Trelleborg, Sve
10.6Folksam Challange (HannaW)Göteborg, Sve
10-11.6Youth Athletic Games (CelinaH)Lahti
9-11.6SAYO spelen och BilderSollentuna, Sve
6.6Tyresö Ungdomsspel (AndreasH)Huddinge, Sve
6.6Skararacet (HannaW)Skara, Sve
4.6Långhäck kväll (MatsH)Huddinge, Sve
4.6Stockholm Mini maraton (CorneliaY)Stockholm, Sve
4.6Karis Telefon Games (EmilT)Raseborg
4.6Ärevarvet och Bilder 
3.6Stockholm MarathonStockholm, Sve
31.5Ungdomsserien omg. 2 och DTFinström
27-28.5Départementaux Individuels (LinnG)Mantes la ville, Fra
27.5Kauden Avaus (TomT)Ylivieska
27.5Hindenspelen (JoelT)Nybro, Sve
25.5Svealandscupen (HannaW)Eskilstuna, Sve
25.5Götalandscupen Div 1 (VictorJ)Jönköping, Sve
24.5DT (TomT)Nykarleby
20.54H-spelen (AlvinB, NeoL)Norrtälje, Sve
20.5Göteborgsvarvet (JohannaB)Göteborg, Sve
20-21.5Huddingespelen (EmilT, AndreasH, LucasS, MariaH)Huddinge, Sve
19-20.5StafettkarnevalenHelsingfors
20.5BrändÖluffen 21km, 10km, 3km, 1km, 21km TeansmarBrändö
17.5Ungdomsserien omg. 1Lemland
15.5Skolmästerskap i stafett, bilderMariehamn
14.5Meeting de Poissy (LinnG)Poissy, Fra
13.5Kungsholmen RuntStockholm, Sve
7.5Terräng FM (SamiS)Heinola
7.5Åländska Skolmästerskapen, diskus, BILDER, Resultatlista med föreningMariehamn
27.4ÅM och Terrängcup omg. 3, Terrängcup slutpoängEckerö
23.4JIK Skolmästerksap, Resultat, PoängJomala
22.4Landsvägs FM (SamiS)Esbo
22.4Quicknet Spelen (SimonS)Västerås, Sve
18.4Terrängcup omg, 2 och DTJomala
17.4DTEckerö
11.4Terrängcup omg. 1 och DTMariehamn
1.4Premiärmilen (JohannaB)Stockholm, Sve
25-26.3Sista Chansen (CelinaH)Huddinge, Sve
25-26.3MarsspelenÖrebro, Sve
17.3Inomhusserien omg. 5 och DTEckerö
11.3Tybblelundspelen (SimonS, MoaP)Örebro, Sve
2.3Ungdomsserien omg. 4Eckerö
2.3DTEckerö
26.2Sunnakampen (JoelT)Karlskrona, Sve
24-26.2Junior hall-FM (EmilT, EricS, SamuelN, EbbaK, MariaS)Åbo
25.2Intersport Athletic Indoor games (VictorJ)Göteborg, Sve
23.2DTEckerö
18-19.2Junior-SM 22-år (JoelT)Göteborg, Sve
18.2Senior hall-FM (HannaW)Jyväskylä
12.2HäcXksan (VictorJ)Göteborg
11.2Avoimet Satakunnan Hallimestaruuskisat (EmilT)Björneborg
11.2VARSY:n avoimet M/N19/17 pm-hallit (SofiaS)Åbo
6.2Inomhusserien omg. 3Eckerö
5.2Lilla Globen Galan (CelinaH)Huddinge, Sve
4.2Helsy hallit 2 (EmilT, SamiS)Helsingfors
4.2Raka SpåretHuddinge, Sve
4.2Göteborg inomhus (VictorJ)Göteborg, Sve
29. 1Inlagda gurkspelen (HannaW)Västerås, Sve
27-29.1Hammarbyspelen, Åländska resultatHuddinge, Sve
26.1DTEckerö
26. 1Inomhusserien omg.2Eckerö
22.1NÅID öppna hall DM (HenrikaÖ)Helsingfors
21-22.1Quality Hotel Games (JoelT)Växjö, Sve
21-22.1Täby Vinterspel (SamuelN, EmilT, AndreasH)Huddinge, Sve
22.1Chpts régionaux en salle Espoirs Seniors (LinnG)Paris, Fra
 15.1Malja Sprintti (EmilT) Åbo
14-15.1KA-2 spelen (JoelT)Karlskrona, Sve
14-15.1Örebro Indoor Games (HannahH, HannaW)Örebro, Sve
14.1IUDM (VictorJ)Göteborg, Sve
13-15.1Scandic Indoor GamesHuddinge, Sve
12.1Inomhusserien omg. 1Eckerö
12.1DTEckerö