ÅID träningar

ÅID har följande träningstider:

Vinter:

  • Måndag kl. 18-20 i Eckeröhallen
  • Onsdag kl. 16.30-18 i Vikingahallen
  • Fredagar kl. 16-18 på Idrottsgården i Mariehamn

Sommar:

  • Måndag kl. 16:30-18:30 på WHA
  • Onsdag kl 16:30-18:30 på WHA
  • Fredagar på WHA

Obs! Träningstiderna kan variera. Hör alltid efter med tränarna om vad som är aktuellt.

Följande tränare finns tillgängliga inom ÅID friidrott:

  • Heidi Lindholm, heidi.lindholm91@gmail.com, nybörjargruppen
  • Lucas Stjärnfelt, lucas.stjarnfelt@gmail.com, nybörjargruppen
  • Frank Ottesen, frank.ottesen@sund.ax, sprint och långsprint
  • Benita Gustafsson, benita.gustafsson@finstrom.ax, sprint
  • Bo Thölix, kast, hopp och mångkamp
  • Christian Jansson, christian.jansson@ahs.ax, sprint och medeldistans
  • Kirsi Jansson, kirsi.jansson@gymnasium.ax, sprint
  • Claes Hellström, claes.hellstrom@aland.net, sprint, långsprint
  • Stefan Hägg, hagg.stefan@yahoo.se,  medel- och långdistans
  • Mikael Nordblom, mikael.Nordblom@aland.net, medel- och långdistans

För mer information kontakta ÅID-friidrottens ordförande Danny Lindqvist.